Proč kandidovat

Milé dámy, milí pánové,

cením si vaší odvahy, chuti i potřeby měnit věci kolem sebe v tak politicky neklidné době, v jaké se nyní nacházíme. Ať už v komunální politice působíte a rozhodli jste se obhájit svůj mandát, či se o přízeň voličů ucházíte poprvé, jde o rozhodnutí, kterého si nesmírně vážím.

Jak jistě víte, byl jsem 9 let starostou Kolína. Mého rodného města, na kterém mi záleželo. Přiznávám, že zcela nečekaně a ze dne na den jsem opustil své srdcové povolání středoškolského učitele a vstoupil do starostenské pracovny, v šuplíku našel jen klíč od záchodu. Ale svého rozhodnutí nelituji. Mám pocit, že jsem nastartoval velkou změnu, kterou Kolín prochází. Z města, ve kterém se nedýchalo dobře, ve kterém bylo každý večer prázdné náměstí, špatná nálada a sychravo, se nám podařilo udělat místo pro život všech generací. S vizí. Snížili jsme zadlužení města, nastartovali investice, město zmodernizovali.

Nedělal jsem to sám, nikdy nebudu předstírat opak. V politice je největší hodnotou tým, který za vámi v dobrém či zlém stojí. Ve kterém má každý svou roli, cítíte se v něm dobře, tým, který pracuje a jde mu o společný úspěch. Na něj já měl, a vlastně celou svou kariéru mám, velké štěstí. Bez něj bych nebyl tam, kde jsem dnes.

A můj nejoblíbenější tým, srdcový, jsou Starostové a nezávislí, lidé, kteří vám dnes budou předávat své zkušenosti. Při svých cestách po regionech jsem potkal mnoho pracovitých lidí s jasným hodnotovým ukotvením, lidí, kteří umí rozlišovat dobro od zla, lidí, kteří v krizi pomáhají. Lidí, kterým záleží na svém okolí, chtějí jej pozitivně ovlivňovat. A je úplně jedno, jestli to už byli starostové a starostky, nebo jestli to byli naši dlouholetí či čerství podporovatelé. Jedno měli všichni společné: pracovitost, nadhled, smysl pro pravdu. Tohle jsou lidé, které česká společnost potřebuje. Potřebuje je naše politika, na každé úrovni.

Komunální politika je v mnoha směrech specifická. Ale žádná jiná práce vám nebude dávat takový smysl, to mi věřte. Výsledky vidíte, můžete být v denním kontaktu s těmi, kteří ty výsledky konzumují. Na této úrovni se dělají věci buď správně (a často také složitě), nebo špatně (a tedy až příliš jednoduše). Někdy není na první pohled jasné, která z možností je ta správná, často k tomu potřebujete cit, mnohdy štěstí, ale nejvíce, nejvíce vám pomůžou zkušenosti. A v tom našem týmu máme tu výhodu, že si ty zkušenosti můžeme mezi sebou sdílet.

Není lepšího pocitu, než když vám na ulici někdo poděkuje za vaši práci. A někdy i kritika toho, co děláte a jak to děláte, může přinést pro všechny lepší věci. Přeji vám, aby vám chuť pracovat v komunální politice zůstala i přesto, že budete mít někdy pocit, že to nemá smysl, a že jeden starosta, místostarosta nebo zastupitel nedokáže velké věci. Poslední sněmovní volby však ukázaly opak. Uspěli jsme v nich právě díky silné komunální základně, která je naším pilířem a máme možnost měnit věci v této zemi k lepšímu.

Děkuji vám za odvahu se do politických vod vydat. Je to jízda, která vás nepřestane bavit, pokud ji děláte poctivě s čistým svědomím, a především kusem svého srdce. Jsem rád, že chcete být v týmu spolu s námi. Děkuji vám za to, že nám věříte.

Váš Vít Rakušan